Prowadzenie pełnej księgowości:
Prowadzenie pełnej księgowości jest niezbędne dla dużych firm oraz tych, które mają określony rodzaj działalności, np. spółki z o.o. Jest to metoda ewidencji, która zapewnia dokładne i przejrzyste raportowanie finansowe, co jest wymagane przez prawo, ale także pozwala na lepsze zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Wymaga to jednak większych nakładów czasowych i finansowych, dlatego decyzja o wyborze pełnej księgowości powinna być dokładnie przemyślana.


Prowadzenie książki przychodów i rozchodów (KPiR):
Podatkowa KPiR opłaca się przede wszystkim małym firmom, które rozliczają się na zasadzie skali podatkowej lub podatku liniowego, mają stosunkowo prostą działalność i nie przekraczają progu przychodów (w 2025 roku wynosi on 2,5 mln euro), który zmusza do pełnej księgowości. Dzięki uproszczonej ewidencji i łatwiejszym obowiązkom podatkowym, prowadzenie KPiR jest szybkie i kosztowo korzystne.
Prowadzenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:
Jeśli Twoja firma generuje wysokie przychody, a jednocześnie koszty działalności są stosunkowo niskie, ryczałt może być korzystny. Brak możliwości odliczania kosztów jest rekompensowany niższą stawką podatkową, co sprawia, że ryczałt jest szczególnie atrakcyjny m.in. dla:
- Freelancerów (np. grafików, programistów),
- Lekarzy, psychologów, psychoterapeutów,
- Specjalistów świadczących usługi konsultingowe,
- Firm działających w branżach o niskich kosztach operacyjnych.
